Informator dla pacjentów
Schizofrenia
Jest chorobą, o wielu obliczach, kryjącą w sobie wiele zagadek ludzkiego umysłu. Ale nikt, kto zachoruje na schizofrenię, nie przestaje być człowiekiem, ukochanym dzieckiem, rodzicem, czy małżonkiem. To dalej ta sama osoba, która bardzo cierpi i potrzebuje pomocy. A co najważniejsze - osobie chorej na schizofrenię można pomóc, można ją skutecznie leczyć i utrzymywać w dobrej formie psychicznej przez długie lata.
Schizofrenia nie jest chorobą zakaźną, nie jest chorobą dziedziczną, i wreszcie nie jest chorobą nieuleczalną - to są mity, które należy obalić. Jest chorobą umysłu i tak, jak każdą chorobę, schizofrenię należy leczyć. A osobę chorą na schizofrenię, tak jak każdego chorego należy otoczyć opieką, wykazać wobec niej zrozumienie i cierpliwość i nie odmawiać jej szacunku należnego każdemu człowiekowi.
Typowe spojrzenie na schizofrenię, jako na chorobę, w której nie można pomóc, która jest wyrokiem na całe życie, która wzbudza lęk i która wreszcie skazuje na samotność i odrzucenie, wynika z naszej niewiedzy, niezrozumienia, postrzegania chorych na schizofrenię jako osób agresywnych, niebezpiecznych, niezdolnych do podejmowania efektywnych działań. Zdarza się, że dość szybko cofają się objawy chorobowe po zastosowaniu leków, ale choroba nadal jest i odstawienie leków często powoduje jej nawrót.
Prawdą jest, że zrozumieć osobę cierpiącą na schizofrenię jest trudno, bo to, co mówi jest często niepojęte, ale można ją zrozumieć - trzeba tylko chcieć. Ze schizofrenią można żyć, wpływać na jej przebieg, nawet, jeśli nie można osiągnąć sukcesu - wyleczenia.
Przeżywany w czasie choroby głęboki kryzys rzeczywistości, tożsamości, braku nadziei i sensu istnienia może minąć, jeżeli postaramy się zrozumieć i będziemy oparciem, pomimo wszelkich na tej drodze trudności.
Przyszłość prawidłowego leczenia pacjenta, to nie tylko nowe leki, tak ważne przecież, ale przede wszystkim umiejętność przeprowadzenia go przez tą chorobę w ramach przychodni, oddziałów dziennych, dobrze przygotowanych ośrodków leczenia środowiskowego.