Informator dla pacjentów
ANDROPAUZA
Andropauza jest to okres życia mężczyzny po pojawieniu się postępujących wraz z wiekiem niedoborów hormonów androgennych; testosteronu, DHEA, GH, Melatoniny, które to zjawiska rozwijają się zwykle stopniowo po 50- 55 roku życia.
Czy to prawda, że hormonalna terapia zastępcza - może odmłodzić zarówno kobiety jak i mężczyzn ?
Korzyści, jakie kobieta może uzyskać uzupełniając powodowane wiekiem niedobory estrogenów, nie podlegają już dyskusji; następuje poprawa samopoczucia, znikają objawy przekwitania, spada ryzyko zawału serca i udaru mózgu, a także osteoporozy, niektórych nowotworów i choroby Alzheimera. Hormonalna terapię zastępczą - określa się eliksirem XXI wieku. Do niedawna nikt jednak nie sugerował nawet, że podobną kurację hormonalną powinni stosować też panowie wkraczający w męskie klimakterium. Zalecano ją wyłącznie młodym mężczyznom cierpiącym, na hipogonadyzm (hormonalną niedoczynność gruczołów płciowych). Mają oni słabsze kości, wiotkie mięśnie, a do tego są mniej żywotni i wykazują mniejszą potencję seksualną. Akurat takie objawy są też typowe dla starzejących się mężczyzn.
Jakie są powody andropauzy u mężczyzn ?
Powyżej przedstawione zmiany zbiegają się z postępującymi po 50 roku życia mężczyzn niedoborami hormonów androgennych: testosteronu, i dehydroepiandrostendionu, oraz hormonu wzrostu i metlatoniny. Ponadto: np. u młodych mężczyzn w wieku 20-40 lat po zawale serca (z koronarograficznie potwierdzoną miażdżycą tętnic wieńcowych) stwierdza się znacznie obniżone stężenie androgenów w osoczu.
Jak można temu zaradzić?
Stosując hormonalną terapię zastępczą u mężczyzn. W Polsce, podobnie jak w innych krajach istnieje pewna grupa świadomych mężczyzn, która poddaje się hormonalnej terapii zastępczej, by na ile to możliwe przedłużyć życiei młodość. Hormonalne leczenie zastępcze poprawia samopoczucie i sprawność intelektualną.Tak u kobiet jak i u mężczyzn, zapobiega występowaniu dolegliwości kostno-stawowych, będących po 50 roku życia jedną z najczęstszych przyczyn niezdolności do pracy, Zapobiega również zanikowi narządów płciowych i ich zakażeniom, a także zaburzeniom w oddawaniu moczu.
Czy istnieją preparaty, uzupełniające niedobory hormonów męskich?
Hormonalna terapia zastępcza u mężczyzn jest na takim etapie, na jakim przed ok. 40 laty była kuracja powszechnie stosowana obecnie u kobiet. Obecnie poleca się stosowanie 100-200 mg enantanu testosteronu, podawanego, co 2 tygodnie w inj. podskórnych, lub innych preparatów doustnie. Uważa się, że terapia nie zwiększa ryzyka raka prostaty, czego mężczyżni obawiają się najbardziej. Zaleca się by terapii poddawali się panowie z testosteronem poniżej 4 mikrogramów w jednym litrze krwi. Przed rozpoczęciem leczenia u mężczyzn należy zbadać gruczoł krokowy (USG), określić stężenie testosteronu, LH i FSH oraz PSH - swoisty antygen sterczowy. Później badania takie należy wykonywać u stosujących HTZ nie rzadziej, niż co 12 miesięcy. Z innych preparatów można wymienić melatoninę i dostępny już ok. ponad 1 roku w Polsce Dehydroepiandrostendionu tabletkach.
Wnioski
Menopauza i andropauza należą do głównych problemów zdrowia publicznego i wywierają wpływ na jakość życia prawie 10-cio milionowej populacji kobiet i mężczyzn po 50 roku życia w naszym kraju.
Wyrównanie niedoborów hormonalnych przeciwdziała procesom starzenia się i zaniku ważnych dla życia tkanek i narządów.